SHS class of 2017 awards announced

Two receive first-ever

— The Class of 2017 was honored during an awards and scholarship dinner and presentation Thursday prior to the annual baccalaureate ceremony.

Among those to receive scholarships were Jose Marquez and Isidro Diddens-Maldonado, recipients of the first Partida Strong-Fidel Partida Jr. Youth Scholarship.

The scholarship was given in memory of the late Partida, who was a high school security officer for more than 20 years.

After he died last year, Partida’s family and friends established the scholarship in his memory.

Marquez and Diddens-Maldonado each received $1,000.

Also receiving honors at the dinner were the following students and their department awards and scholarships:

Perla Albarran: University of Washington Grant Washington State University Grant.

Carolina Alcaraz-Vasquez: Central Washington University – Mariachi Northwest Festival Scholarship, B.P. Products N.A. Inc. Scholarship.

Luis Alvarez: YV-TECH Award.

Antonio Ambriz: Math Departmental Award, Business Departmental Award.

Franklin Barron: Washington State University Grant, Eastern Washington University Grant, YV-TECH Award.

Aylin Bautista: Washington State University Grant, Eastern Washington University Grant .

Kaylie Calderon: DECA Departmental Award, Marketing Departmental Award,

Ismael Carrera: Choir Departmental Award

Silvia Casas: Spokane Community College Grant, Spokane Community College – College Bound Scholarship.

Sara Casillas: Washington State University Grant, Central Washington University Grant, Eastern Washington University Grant.

College scholarships, grants and special awards

Alyssa Ceja: University of Washington Grant, Washington State University Grant, Washington State University Academic Achievement Scholars Award, Washington State University Future Cougars of Color Scholarship, Miss Sunnyside Princess Scholarship.

Rosalinda Ceja: Sunnyside High School Honor Society Scholarship

Maria Chavez: Family & Consumer Departmental Award.

Delilah Cuellar: Miss Sunnyside Pageant Scholarship, Cheer Athletic Award.

Matthew Denchel: American Legion Boys State Award, American Legion Medal of Merit, American Legion Citizenship Award (National and State), Boys Scouts of America – Rank of Eagle Scout,

Andrew Diddens: University of Idaho Alumni Association Scholarship, University of Idaho, Western Undergraduate Exchange Scholarship, Grizzly Booster Club Scholarship, Jim Trull Legacy Scholarship – Sunnyside Rotary Club, BJ Miller Memorial Scholarship, George Washington Foundation Scholarship, Sunnyside High School Honor Society Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, Class of 1972 Class Scholarship.

Isidro Enrique Jr. Diddens-Maldonado: Partida Strong - Fidel Partida Jr. Youth Scholarship.

Eduardo Estrada: University of Washington Grant.

Cassandra Garcia: Orchestra Departmental Award.

Francisco Garcia: Band Departmental Award.

Guadalupe R. Garcia: Eastern Washington University Grant.

Octavio Garcia: Washington State University Grant, YV-TECH Award.

Jacobo Gomez: Carlyle Family Scholarship.

Valeria Gudino: Sunnyside High School Honor Society Scholarship.

Britany Hernandez: Yakima Valley College – Ready to Rise Scholarship, Heritage University Eagle Scholarship, Heritage University Grant, Heritage University – Bernard Scholars Scholarship, Heritage University Excellence Award.

Jose Hernandez: Nouvella Scholarship.

Julio Hernandez: Washington State University Grant.

Samantha M. Herrera: Miss Sunnyside Pageant Scholarship.

Stephanie Herrera: University of Washington Grant.

Jackie Herrera-Bravo: Washington State University Academic Achievement Scholarship: Miss Sunnyside Princess Scholarship, Nouvella Scholarship.

Silas Jasso: United States Army Scholarship Fund.

Megan Kinney: United States Army Scholarship Fund.

Christian Lamas: United States Marine Corps Scholarship Fund.

Carolina Limon: Miss Sunnyside Pageant Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, Sunnyside High School Honor Society Scholarship, Sunnyside Firefighters Wayne Cramblit Memorial Scholarship, Joel Chambers Memorial Scholarship, Science Departmental Award.

Jessica Linde: Eastern Washington University Presidential Scholarship, Mary Monroe Davis Scholarship, Miss Sunnyside Court Scholarship, Grizzly Booster Club Scholarship, Sunnyside Rotary Club Scholarship, Miss Yakima County Scholarship, Sunnyside Community Hospital Auxiliary Scholarship, David Q. Hernandez Memorial Scholarship, Music Teachers Association Scholarship, Sunnyside High School Honor Society Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship.

Vanessa Madrigal: P.E.O. Chapter EX Scholarship, P.E.O. Chapter HT Scholarship, Alpha Delta Kappa Educational Scholarship, Community Foundation of North Central Washington Scholarship, Sunnyside High School Honor Society Scholarship, George Washington Foundation Scholarship.

Emilee Maldonado: Grizzly Booster Club Scholarship, Howard Kelleher Scholarship, BJ Miller Memorial Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, SEA Scholarship, Social Studies Departmental Award.

Jose J. Marquez: The Evergreen State College Scholastic Achievement Award, Saint Martin’s University Chancellor’s Scholarship, Saint Martin’s University Benedictine Institute Scholarship, Partida Strong - Fidel Partida Jr. Youth Scholarship.

Matthew Mears: YV-TECH Award.

Lucero Mejia: University of Washington Grant, Miss Sunnyside Princess Scholarship, Sunnyside High School Honor Society Scholarship.

Samantha Mejia: Washington State University Grant, Washington State University – College Bound Scholarship, Eastern Washington University Grant, Eastern Washington University – College Bound Scholarship.

Jessica J. Mendoza: United States Marine Corps Scholarship Fund.

Jessica N. Mendoza: University of Idaho Alumni Association Scholarship, University of Idaho Western Undergraduate Exchange Scholarship, Sunnyside Food Service PSE Chapter Scholarship.

Jesus Mendoza: University of Washington Grant.

Bianca Molina: Pacific Lutheran University Grant, Pacific Lutheran University Academic Scholarship, Pacific Lutheran University – College Bound Scholarship.

Juan M. Morales: Heritage University Grant, Heritage University – College Bound Scholarship.

Caleb Mortensen: Drama Departmental Award.

Mark Mortensen: Washington State University Grant.

Bryce Murphy: Digipen Institute of Technology Presidential Merit Scholarship.

Hienschi V. Nguyen: Washington State University Regents Scholarship, Kiwanis Scholarship, Washington Apple Education Foundation – Year of The Apple Art Award Sunnyside High School Honor Society Scholarship, Class of 1972 Class Scholarship, English Departmental Award.

Janeth Nunez: Central Washington University Grant, Heritage University Eagle Scholarship, Heritage University – Edward Henkle Scholarship, Heritage University Grant, United States Army National Guard Scholarship Fund, Dance Athletic Award.

Rodrigo Orozco: Central Washington University Trustees Award, Washington State University Freshman Crimson Achievement Award.

Emery Osborn: Heritage University Excellence Award, Heritage University – Kathleen Ross Scholarship.

Natalee Oxley: Health & Fitness Departmental Award.

Diana Pacheco: Yearbook Departmental Award.

Adan Pallares: United States Marine Corps Scholarship Fund.

Claudia Pena: Miss Sunnyside Pageant Scholarship

Raquel Perez: Sunnyside Food Service PSE Chapter Scholarship.

Taran Perez: United States Marine Corps Scholarship Fund.

Gage Pezzullo: Jazz Departmental Award

Jade Pettibone: Washington State University Distinguished University Achievement Award, Washington State University Regents Scholars Award, Sunnyside Rotary Club Scholarship, National Multiple Sclerosis Society Scholarship, Yakima Federal Savings Scholarship, Chapter P.E.O. HT Scholarship, Community Foundation of North Central Washington Scholarship, Carlyle Family Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, Nouvella Scholarship.

James Ponce: STEM Departmental Award.

Mirella Ramirez: Mary Monroe Davis Scholarship, Washington State Opportunity Scholarship, Washington State University Scholars Award, Agri-Beef Company Scholarship Award, Sunnyside High School Honor Society Scholarship, Foreign Language Departmental Award.

Bacilio Ramos-Peres: Mariachi Departmental Award.

Mitchell Reid: American Legion Boys State Award.

Joel Rivera: University of Washington Grant.

Cassandra Rodriguez: Sunnyside High School Honor Society Scholarship.

George Rodriguez: Eastern Washington University Grant, Eastern Washington University – College Bound Scholarship.

Joe Rodriguez III: Washington State University Academic Achievement Scholars Award, Boyd Killion Memorial Scholarship.

Elias Romero: University of Washington Grant, Washington State University Grant, Eastern Washington University Grant, Columbia Basin College CAMP Scholarship, Yakima Valley College Grant. Southwestern Oregon Community College Scholarship, Kilian Memorial Scholarship, Sunnyside Rotary Club Scholarship, Washington State Opportunity Scholarship, George Washington Foundation Scholarship, Grandview PSE Chapter Scholarship.

Jose Romero: Construction Departmental Award

Miriam Ruiz: University of Washington Grant.

Marissa Salas: United States Air Force Scholarship Fund.

Adriana Salmeron: Sunnyside Food Service PSE Chapter Scholarship.

Lorenzo Sanchez-Acevedo: Heritage University Grant, Heritage University – College Bound Scholarship.

Griffey Sarmiento: Grizzly Booster Club Scholarship, Alan D. Rounds Memorial Scholarship, Carlyle Family Scholarship, BJ Miller Memorial Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, Washington State Opportunity Scholarship, Daily Sun News Scholarship, Yakima Federal Savings Scholarship, Sunnyside High School Honor Society Scholarship, Leadership Award, Health & Fitness Departmental Award.

Jorge Saucedo: Video Production Departmental Award.

Zach Scull: YV-TECH Award Auto Departmental Award.

Troy Schaneman: Art Departmental Award.

Zackary Spidle: Kilian Memorial Scholarship, Furukawa Memorial Scholarship, BJ Miller Memorial Scholarship, Amber Burnett Memorial Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, Sandy Pascua Memorial Scholarship, SEA Scholarship, Nouvella Scholarship, Sunnyside Volunteer Fire Department – Mike Pilot Memorial Scholarship.

Brayan R. Torres: Heritage University Grant, Heritage University – College Bound Scholarship, Heritage University Excellence Award.

Nico Valle: United States Marine Corps Scholarship Fund.

Yenerika Villa-Cardenas: ELL Departmental Award.

Tristan Watson: Miss Sunnyside Congeniality - Miss Sunnyside Pageant Scholarship.

Desiree Walker: Class of 2017 Senior Class Scholarship, SHS Perfect Attendance Award, Agriculture Departmental Award.

D’Angelo Yanez: United States Marine Corps Scholarship Fund

Marissa Salas: United States Air Force Scholarship Fund.

Adriana Salmeron: Sunnyside Food Service PSE Chapter Scholarship.

Lorenzo Sanchez-Acevedo: Heritage University Grant, Heritage University – College Bound Scholarship.

Griffey Sarmiento: Grizzly Booster Club Scholarship, Alan D. Rounds Memorial Scholarship, Carlyle Family Scholarship, BJ Miller Memorial Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, Washington State Opportunity Scholarship, Daily Sun News Scholarship, Yakima Federal Savings Scholarship, Sunnyside High School Honor Society Scholarship, Leadership Award, Health & Fitness Departmental Award.

Jorge Saucedo: Video Production Departmental Award.

Zach Scull: YV-TECH Award Auto Departmental Award.

Troy Schaneman: Art Departmental Award.

Zackary Spidle: Kilian Memorial Scholarship, Furukawa Memorial Scholarship, BJ Miller Memorial Scholarship, Amber Burnett Memorial Scholarship, Class of 2017 Senior Class Scholarship, Sandy Pascua Memorial Scholarship, SEA Scholarship, Nouvella Scholarship, Sunnyside Volunteer Fire Department – Mike Pilot Memorial Scholarship.

Brayan R. Torres: Heritage University Grant, Heritage University – College Bound Scholarship, Heritage University Excellence Award.

Nico Valle: United States Marine Corps Scholarship Fund.

Yenerika Villa-Cardenas: ELL Departmental Award.

Tristan Watson: Miss Sunnyside Congeniality - Miss Sunnyside Pageant Scholarship:

Desiree Walker: Class of 2017 Senior Class Scholarship, SHS Perfect Attendance Award, Agriculture Departmental Award.

D’Angelo Yanez: United States Marine Corps Scholarship Fund

Log in to comment